Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Akvárium - klasické říční dno , bez co2 , s nízkým osvětlením
Akvarista Josef K. ,kterému jsme pomohli - zde příklad
Příklad k nezaplacení
Rostlinná nádrž: 120x50x50 Nádrž bez CO2 - klasické říční dno 2-3 mm , obyčejné světlo.
Akvárium měl založené 3 měsíce. Rostlinky skomíraly, prostě nerostli. Po dotazu na internetu mu bylo doporučeno kup lepší osvětlení WRGB , jiná dražší hnojiva a co2 set. No a o tvrdosti vody ani zmíňka? Proč? ( Zde je zohledněno akvárium s říčním štěrkem, bez CO2 a se základním osvětlením)
Cituji zklamání , když nám volal:
Josef se rozhodl , dle rad na fóru různých lidí, pořídit světlo za 9 tisíc Chihirors WRGB a hnojiva Seachem a Tropicu. Po týdnu mu světlo zbusobilo řasu. Radu už dále nedostal kolik hodin svítit a jakou intenzitou a kolimk hodin svítit. Dle dalších rad nakoupil skleníkové rostliny za 1500 kč a všechny se mu do týdně rozpadly. Přišla další rada ( rozpad je prostě tím ), tak kup draslík, hořčík , železo, hormóny , a že je to 100% tím za cenu 900 kč a ještě sadu testů za 800 kč. Po měsíci opět zklamání z tím, že už ho to nebaví. Prý že končí. Rady ho stály už dost. Další radu měl pořídít japonský substrát a že je to už tím dnem ! To už nechtěl absolvovat.
Naše připomínka a hodnocení
Nemůžete hodnotit a míchat jablka a hrušky. Měkdo měl japonský substrát, druhý měl měkkou vodu . Proto si vzal právě od každého něco, ale bohužel toto je špatná cesta.
Nezměřil si tvrdost vody, nebo alespon vodivost. - nikdo mu to neporadil. Jinak by mu to rostlo a ušetřil by desetitisíce.
Shrnutí:
Zde ho rady na internetu od různých uživatelů stály cca 13 tisíc navíc a stále to nerostlo, spíše se to zhoršovalo. ( Ach ty rady ) . Tak dostal další radu kup Co2 set - to už nechtěl. Nás našel na inzerci a poradili jsem mu toto a dali jsem to dohromady - věnovali jsme se mu, než vubec něco koupil. Zde už začal nejdříve přemýšlet a pak si vše dal dohromady.
Pro začátek:
Koupil TDS metr - alespoň základní ( pro běžné akvaristy dostačující). Změřil vodivost vody a zjistil, že má kolem 800 ppm ( tvrdou vodu i testem na tvrdost)
Pořídil si jen Osmózu a TDS metr - a vodu začal postupně dle našich pokynů změkčovat. Doporučily jsme mu vodu srovnat pro začátek okolo 250 ppm a moc nechnojit. Vždy když měl dopuštěno tak zmeřil vodu v akváriu měl 250 ppm po výměně. Po přidaní hnojiv měl 263 pmm - což je Ok., jsou to soli.
Zvedá to třeba vápencové kameny, brutální přehnojování, a zbytečné aplikování hnojiv ve velkém.
Po týdnu začal vidět změnu. Vůbec si neuvědomil., že rostlinky vyžadují měkčí vodu. Tím zjistil , že některou techniku koupil zbytečně .
Mohl mít za to kvalitní externí filtr, který potřeboval.
Tvrdost vody hraje zásadní roli v růstu rostlin - v měkké vodě rostou rostliny lépe. Někdo nám namítal., proč nedáváme minerály. Nedáváme! Vše je obsaženo v hnojivech. Více info u nás po telefonu.
I zde může být Váš článek. Může být inspirací pro začátečníky, co už bohužel vyzkoušeli vše. No a na tvrdost vody se nezaměřily a nikdo jim to vůbec neporadil.
Důležité pro začátek a s čím počítat:
- Silný a kvalitní filtr ( Bio náplně) + předfiltr
- Dno šterk 2-3 mm nebo spodní vrstva a šterk + tablety osmocote
- Měkká voda - osmóza
- Základní světlo postačí pro začátek + kvalitní hnojivo
- Osvětlení cca 5-6 h - regulace řasy
- Není nutné Co2
Kvalitní hnojiva vždy učinkují lépe v měkké vodě = rostou rostliny a lépe přijímají živiny.
Jiné je to u japonských substrátů ( jen dočasný iontoměnič tvrdost = vyčerpá se) - to v dalším článku.