akce a slevy banner
PROBÍHÁ DOHRÁVÁNÍ TEXTŮ, OBRÁZKŮ A MNOHO VIDEIÍ. Jsme akvaristé. Vlastníme nespočet rostlinných akvárií. Chováme krevety a terčovce. Pomůžeme, jen se ozvěte. Děkujeme. Tel: 776452772 a email: akva-rostliny@email.cz.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Doprava zdarma nad 899 kč (balíkovna + zásilkovna)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 899 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Váš rodinný eshop (tel:776452772)
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Naše práce - blog
  3. Nedostatky prvků u rostlin a hnojení
15.09.2020

Nedostatky prvků u rostlin a hnojení

Rostliny v akváriu a živiny

My držíme upravenou vodu na šterku 2-4 mm tyto hodoty

NO315-20mg/l max

K10 mg/l max

P  1,5mg/l max

Ca 20 -25 mg/l max

Mg15 -20 mg/l max

Fe 0,5mg/l max

 

A když to vemu od konce  ( stačí test na vápník a vypočítáme KH/GH )

Přidáním 50 g hořčíku a 54 gramů vápníku vytvoříme hořčík 20 mg/l (4,71 DGH) a vápník 25 mg/l (3,52DGH) - celková tedy je 8,2 DGH

 

Takže stačí test na vápník a od toho vše odvodíme a vypočítáme. Tím nám odpadá test na uhličitanovou tvrdost. Množství vápníku napoví o koncentraci a tím vytvoříme základ vody a doplníme hořčíkem v poměru cca 2:1 až 1:1

 

Pokud chcete něco spočítat, ozvete se.

Problematika  akvarijních rostlin a nezbytných živin, které ke svému zdravému růstu akvarijní rostliny potřebují.


Problematika pěstování akvarijních rostlin je velmi široká, pouze okrajově uvedu, že zahrnuje výběr substrátu, výběr osvětlení, výběr osazenstva v akváriu, parametry vstupní vody v akváriu, hnojení rostlin, dodávání oxidu uhličitého, PH, KH, GH vody aj. Na tomto místě se chci zabývat živinami, které rostliny v akváriu nezbytně potřebují ke svému růstu, ke způsobu jejich dodávání a určení výchozích množství živin ve vodě.

Proč to je důležité

Zdravý růst rostlin je každopádně prospěšný pro celkovou rovnováhu v akváriu. V případě pokud se daří rostlinám minimalizujeme výskyt řas, předejdeme katastrofám s amoniakem a celé akvárium bude obecně vypadat atraktivnější.

Základní dělení živin

Už toto základní dělení živin, i když se to může na první pohled zdát jako jednoduché, není tak jednoznačné a různé zdroje zařazují jednotlivé živiny do různé základny skupiny. Určitě se můžeme shodnout, že živiny obecně dělíme na:

  • makroprvky
  • mikroprvky

Makroprvky

Tuto skupinu živin, rostliny přijímají ve zvýšené míře v porovnání s mikroprvky. V případě pokud některý makroprvek v akváriu chybí, nebo je naopak v nadbytku, dochází k deformacím rostlin, zastavení růstu, a ke všeobecnému chřadnutí.

Obecně panuje shoda, že mezi makroprvky patří kromě uhlíku a světla ještě Dusík (N), Fosfor (P), Draslík - (K).

Různé skupiny akvaristy zahrnují mezi makroprvky i Vápník (Ca), hořčík (Mg), Síra (S), Chlor (Cl), v některých případech jsem se setkal se zařazováním mezi makroprvky i Železo (FE).

Mikroprvky

Jak již název napovídá, skupina těchto živin se ve vodě nachází pouze ve stopovém (nízkých) množstvích, přičemž nedostatek nebo přebytek těchto živin nezpůsobí až tak dramatický pokles růstu rostlin, avšak má vliv například na vybarvení rostlin, tvar, velikost listů aj.

Mezi mikroprvky patří:

Bór (B), Kobalt (Co), měď (Cu), Mangan (Mn), Molybden (Mo), Zinek (Zn), rubidium (Rb), Nikl (Ni), Vanad (V)

Hodnoty a poměry živin v akváriu.

Pro účely tohoto článku budu za makroživiny považovat a budu se zabývat zejména těmito látkami:

Dusík (N), Fosfor (P), Draslík - (K), Hořčík (Mg), Síra (S), Železo (FE), Vápník (Ca),

NPK

NPK je zkratka pro 3 zcela nejdůležitější živiny v akváriu a to Dusík, Fosfor a Draslík.

PROJEVY NEDOSTATKU ŽIVIN

živiny v akváriu 1

CO2 - Odumírání a hnědnutí listů, rostliny nerostou, jedna z nejpodstatnějších živin.

Dusík - Celkové žloutnutí listů, pozastavení růstu rostlin. Nové listy na rostlinách jsou zakrslé a žluté.

Fosfor - Pozastavení růstu rostlin. Předčasné shazování starých listů, chloróza na starších listech od vrcholu, listy rostlin jsou tmavě zelené, někdy až černé. Na větších listech rostlin a stěnách akvária se objevuje GSA řasa. Rostliny tmavnou od špiček listů.

Draslík - Žluté oblasti, pak hnědnutí krajů listů, objevují se na listech dírky.

Hořčík - Žluté skvrny, Mramorování listů, Chloróza od krajů listů. Žilky listů jsou tmavé.

Železo - Žluté listy, žilky jsou zelené, bílé skvrny, sklovatenie listů.

Mangan - Listy děravá mezi žilkami, které jsou zelené.

Zinek - Listy žloutnou na krajích a koncích.

Měď - Listy odumírají na krajích a koncích.

Molybden - Slabý kořenový systém, žluté tečky na listech, hnědé okraje listů.

Bór - Odumírání nových listů, srolování listů.

Vápník - Odumírání vrchních listů, žluté okraje listů. Listy jsou srolované nebo zmačkané.

Síra - Celkové žloutnutí listů, Pozastavení růstu rostlin.

Světlo - Slabé světlo vytvoří zakrslé rostliny s malými listy. Spodní listy často opadávají.

MNOŽSTVÍ ŽIVIN JEJICH PŘIDÁNÍ A ODSTRANĚNÍ

Dobře teď už něco víme o jednotlivých živinách a projevech jejich nedostatku. Nyní si řekněme, něco o jejich vhodném množství a jednotlivém poměru.

Jako první musím vysvětlit, že na tomto místě uvedené hodnoty jsou tzv. odrazové samozřejmě že každé akvárium i vzhledem k další veličiny jako osvětlení, přidávání CO2, druhy rostlin, druhy živočichů, Ph, Kh, Gh je jiné a vhodné poměry živin je třeba odpozorovat.

Rovněž je třeba si uvědomit, že nadbytek některých živin způsobuje fiktivní nedostatek jiné živiny tzv. blokaci příjmu látky, a tudíž se vám může stát například to, že rostliny mají projevy nedostatku fosforu, vy ale v akváriu naměříte ideální množství. Řešením může být snížení množství Draslíku nebo Vápníku, které při nadměrné koncentraci zabraňují příjmu fosforu a způsobují jeho fiktivní nedostatek.

Dalším ukazatelem, který může způsobovat špatný růst rostlin, případně výskyt řas je nesprávný poměr mezi jednotlivými živinami. Například pokud je výrazný nepoměr mezi dusíku a fosforu, kdy máte ve vodě hodně Dusíku, to sice nezpůsobí absolutní blokaci příjmu fosforu rostlinami, avšak příjem fosforu bude horší a může nastoupit zejména zelená řasa. Některé zdroje uvádějí, že výrazný nepoměr mezi fosforem a Dusíkem může způsobit i hnědou řasu - mně se hnědá řasa vyskytla v případě výrazného přebytku Vápníku, který mohl způsobit fiktivní nedostatek fosfor, což mohlo zapříčinit výrazný nepoměr mezi dusíku a fosforu, ale neodvážím se s jistotou tvrdit, že je to pravda.

Stejně výrazný nepoměr mezi dusíkem a fosforem, kdy je naopak nadbytek fosforu může způsobit tzv. modré řasy.

Když jsme si už vysvětlili některé okolnosti ohledně dostatku / nedostatku / blokace příjmu a fiktivního nedostatku živin. Přejděme na množství živin, z nichž vycházet, na jejich poměry a možnosti aby způsobily fiktivního nedostatku.

Množství živin v akváriu

Jak se již uvedl výše, tato množství látek jsou jen výchozí od kterých je možné se odrazit a pro každé akvárium platí určitá specifika. Na tomto místě zahrnu i amoniak a NO2 z nichž se tvoří NO3 a později Dusík. K určení hodnoty budu používat mg / L

dusík

N: 2,3 - 7. V akvaristice nepoužíváme testy přímo na dusík, ale testy na NO3, přičemž hodnotu Dusíku vypočítáme jako 1 N = 4,42 NO3.

Dusík zvýšíme přidáním hnojiva obsahujícího NO3.

Dusík snížíme častější výměnou vody (pozor aby vstupní voda neměla vysoké hodnoty NO3), případně přípravky na snížení N - látek v akváriu nebo použitím filtračních materiálů.

Je důležité si uvědomit jako v akváriu dusík vzniká. Na začátku jsou nečistoty jako krmivo, trus ryb, spadané listy ai, z nich se uvolňuje amoniak, který je pro živočichy prudce toxicky, i při nejnižších množstvích, v případě pokud je vaše akvárium zaběhnuté a fungují v něm nitrifikační bakterie Amoniak se díky ním mění na NO2, který je pro živočichy rovněž toxický avšak už méně než Amoniak. Nitrifikační bakterie dále NO2 mění na NO3, který už pro živočichy není toxický (některé názory uvádějí, že obsah dusíku by neměl přesáhnout 50 mg / L).

amoniak

Amoniak (NH4): 0. Hodnotu je třeba udržovat na nule, jakékoli zvýšení hodnoty může být pro živočichy v akváriu nebezpečné,

Snížení: výměna vody, odstranění mrtvých ryb, snížení dávek krmiva, lepší filtrace, bakterie rozkládající Amoniak, snížení počtu ryb, speciální přípravky na snížení amoniaku, speciální náplně do filtrů.

NO2

NO2 - 0. Hodnotu je třeba udržovat na nule, jakékoli zvýšení hodnoty může být pro živočichy v akváriu nebezpečně

Snížení: výměna vody, odstranění mrtvých ryb, snížení dávek krmiva, lepší filtrace, bakterie rozkládající Amoniak, snížení počtu ryb, speciální přípravky na snížení amoniaku, speciální náplně do filtrů.

NO3

NO3: 10-30 mg / L. Dlouhodobé hodnoty nad 50, mohou být pro živočichy toxické. I když tato informace je diskutabilní, nakolik vychází jen ze všeobecně zažitého názoru akvaristů, a není nějak detailně vědecky podložená. Co se týče hodnoty NO3 ve vodě je třeba pohlížet i na hodnoty PO4. Nakolik ideální poměr NO: PO4 je 10: 1.

Fosfor P (PO4)

PO4: 0,5 - 1 mg / L. Dlouhodobé hodnoty PO4 nad 1,5 mg / L mohou být pro osazenstvo akvária již toxické. Přičemž uvedená informace záleží na více faktorech, někteří akvaristi bez problémů udržují akvárium s hodnotou PO4 dlouhodobě na úrovni 3 mg / L. Opět si je třeba uvědomit, že špatný poměr mezi NO3 a PO4 může způsobit, zelené řasy, modré řasy. Nadbytek PO4 může rovněž způsobit fiktivní nedostatek jiné živiny.

Zvýšení: Přidávání hnojiva

Snížení: výměna vody, odstranění mrtvých ryb, snížení dávek krmiva, lepší filtrace, bakterie rozkládající Amoniak, snížení počtu ryb, speciální přípravky na snížení amoniaku, speciální náplně do filtrů.

Fosfor podobně jako dusík vzniká, rozkladem akvarijních nečistot. Ve vstupní vodě z vodovodu se obvykle nevyskytuje.

Draslík (K)

K: 5-15 mg / L. Někdy se můžete dočíst o názoru, že Draslík třeba přidávat, ale nijak extra měřit jeho objem, protože Draslík je pro rostliny extrémně důležitý a také jeho vysoká koncentrace nezpůsobuje osazenstvu akvária žádné problémy. S tímto názorem nesouhlasím. Nikdy jsem se nezabýval zvýšenou koncentrací Draslíku a vlivem na zdraví ryb nebo krevetek. Nicméně zvýšené množství Draslíku způsobuje blokaci příjmu Dusíku a podle některých zdrojů i příjmu Hořčíku, vápník a fosfor. Ve vstupní vodě se buď nevyskytuje vůbec, nebo jen minimálně, a proto ho budete muset s nejvyšší pravděpodobností dodávat hnojivy.

Vápník (CA)

CA: 10 - 30 mg / L

Vápník se nachází ve vstupní vodě, v případě pokud potřebujete snížit obsah vápníku, to už je složitější. Buď budete používat jako vstupní vodu. Vodu z reverzní osmózy, případně vstupní vodu budete ředit destilovanou vodou, nebo vstupní vodu převaříte.

Hořčík (MG)

MG: 5 - 15 mg / L

Hořčík se stejně jako vápník obvykle v dostatečné míře nachází již ve vstupní vodovodní vodě. Samozřejmě je možné v případě jeho nedostatku dodat hnojivy.

Železo (FE)

FE: 0,1-1 mg / L. Nad 1 mg / L je pro živočichy toxicky.

Obvykle se ve vstupní vodě nachází jen v minimální míře, a proto je ho potřeba dodávat hnojivy. Železo má tendenci se ve vodě (zejména tvrdé vodě) vysrážet, a proto doporučuji ho dodávat raději denně v menších dávkách.

poměry živin

Na tomto místě uvádím odrazové vhodné poměry živin. Připomínám, že tyto poměry mohou pro jednotlivé akvária měnit, a třeba si je přizpůsobit pozorováním.

N: P - 16: 1

NO3: PO4 - 10: 1

N: K - 4: 1

Ca: Mg: K - 2: 1: 0,5

Tedy např:

NO3 - 15 mg / L, PO4 - 1.2 mg / L, K - 4 mg / L, Ca - 15 mg / L, Mg - 7.5 mg / L 

Blokace jiných živin

Jak jsme již v tomto článku vzpomínali. Nadbytek některých živin může způsobovat fiktivní nedostatek jiných živin. Což znamená, že rostliny živinu nepřijímají, a to napří tomu, že jí je ve vodě přístupná.

(Vlevo nadbytek, vpravo fiktivní nedostatek)

N - K, P, Ca, Mg

K - N, P, Ca, Mg

P - N, K, Ca, Mg

Ca - N, K, P, Mg

Mg - N, K, P, Ca

Ca - Mg

Mg - Ca

Fe - Mn

Mn - Fe

ŽIVINY-SVĚTLO-CO2

Co se týče zažitého vztahu, živin světla a oxidu uhličitého Co2, to je téma na samostatný článek. Ve stručnosti je třeba dosáhnout ideálního poměru mezi těmito třemi veličinami. To znamená. Čím více přidáváme živin, tím více svítíme, a tím musíme přidávat více Co2. Samozřejmě tato problematika je o mnoho složitější. Abychom předešli vzniku řas a špatnému růstu akvarijních rostlin nikdy nemůžeme dospět do stadia, kdy mají rostliny mnoho světla málo živin a málo Co2. Stejně i ostatní nepoměrně nejsou vhodné, avšak nemají pro akvárium takový katastrofický účinek.

DODÁVÁNÍ živiny - ZPŮSOBY Hnojení

Rovněž i tato problematika je příliš široká. Ve stručnosti akvarijní rostliny přijímají živiny buď z vodního sloupce, nebo kořeny ze substrátu.

Některé živiny v akváriu přímo vznikají například Dusík a fosfor, některé přidáváme vstupní vodou například Vápník a Hořčík, a některé přidáváme převážně hnojivy jako například Draslík. Samozřejmě, v případě pokud máme například málo ryb a mnoho rostlin a tvoří se nám menší množství dusíku a fosforu, jako příjmu rostliny. Víme tyto živiny rovněž do akvária přidat hnojivem.

Hnojiva jsou tekuté, sypké, hnojiva do dna, podloží substrátu nebo substráty které v sobě živiny přímo vážou.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Jsme tu pro Vás!

 
Servis a údržba akvárií

 Kompletní poradanství (PO-NE)

 

Kontakty
Logo
www.vodnirostlinky.cz
Doprava zdarma nad 899 kč (balíkovna + zásilkovna)
www.vodnirostlinky.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz